Re: Łoś to superktoś

Czyli łosie zabijano wyłącznie dla ich dobra…


Cytat


Diagnostyka obrazowa nie jest w stanie na dzień dzisiejszy sprawdzić, czy np. narządy płciowe poddane badaniu ultrasonograficznemu nie mają zmienionej patologicznie mikrostruktury. Na to pytanie odpowiedzieć nieomylnie może jak dotąd jedynie badanie histopatologiczne, a to, niestety, wiąże się ze śmiercią osobnika.Coś tu jest chyba źle sformułowane: tylko badanie histopatologiczne może odpowiedzieć, czy poddane badaniu USG narządy nie mają zmienionej mikrostruktury? Dlaczego badanie USG miałoby zmieniać mikrostrukturę tak, że zmiany można by wykryć tylko badaniem histopatologicznym? Autor był zdenerwowany, kiedy to pisał…

A dlaczego badanie histopatologiczne musi wiązać się ze śmiercią łosia? Jakie są przeszkody dla uzyskania próbek tkanek od osobnika chwilowo uśpionego? Zresztą przecież powodem, dla którego postanowiono zdziesiątkować populację biebrzańską (może zresztą tylko zsiedemnastkować, bo 5.9% to około 1/17) było stwierdzenie wad genetycznych u łosi, uzyskane na długo przed uzyskaniem zezwolenia ministra na ich eksterminację:


Cytat


Kilka lat temu rozpoczęliśmy badania genetyczne łosi, wykorzystując jako źródło do analiz DNA fragmenty tkanek pochodzące od łosi padłych wskutek np. kolizji komunikacyjnych. Okazało się, że u większości łosi z doliny Biebrzy badany odcinek DNA był identyczny, co oznacza, że wskutek czynników działających na nią w przeszłości doszło do znacznego obniżenia poziomu zmienności genetycznej. Fakt ten może zagrażać potencjałowi ewolucyjnemu tej populacji.Tak więc istnieje źródło pozyskiwania trupów łosi, inne niż oprych z giwerą.

Panie Docencie, proszę o jakieś lepsze wyjaśnienie potrzeby tej masakry, bo dotąd mnie Pan nie przekonał. I proszę nie robić z siebie bohaterów takimi elukubracjami:


Cytat


I chociaż maszerowaliśmy, zapadając się w śniegu prawie po pas, to łosie policzyliśmy.tylko wybrać się do lasu na nartach śladowych, to nie będziecie się zapadać po pas.

– Stefan