Laureat Nobla o homeopatii

Laureat Nobla Luc Montagner o homeopatii

24 grudnia 2010 magazyn “Science” opublikował wywiad z francuskim wirusologiem Lukiem Monatagnierem, jednym z odkrywców wirusa HIV, laureatem nagrody Nobla z medycyny w 2008 r. Profesor Montagnier mówi o swojej obecnej pracy badawczej, która jest związana z homeopatią.

Montagnier, który jest założycielem i prezesem Światowej Fundacji Badań i Przeciwdziałania AIDS, zajmuje zdecydowane stanowisko w sprawie homeopatii i homeopatycznych dawek:

„Nie mówię, że stosowanie homeopatii jest właściwe we wszystkich sytuacjach. Ale mogę stwierdzić, że wysokie rozcieńczenia są faktem. Wysokie rozcieńczenie czegoś to nie jest nic. To są struktury wody, które kopiują substancję wyjściową.”

W pracy opublikowanej w 2009 roku Montagnier wykazał, że niektóre sekwencje DNA bakterii mogą emitować fale elektromagnetyczne, nawet w wysokich rozcienczeniach wodnych rzędu 10 do potęgi –18. To studium stanowi poważny wkład do stale powiększającej się liczby badań nad wysokimi rozcienczeniami, które mają bezpośrednie konsekwencje dla homeopatii.

Montagnier stanie na czele instytutu swojego imienia na uniwersytecie Jiaotong w Szanghaju, gdzie zamierza badać zjawisko fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez DNA w roztworach wodnych. Jego zespół zajmie się także teorią i możliwością wykorzystania efektów tych badań w medycynie.

W wywiadzie Montagnier wyjaśnia, że nie jest w stanie przeprowadzać tego typu badań naukowych we Francji, ponieważ nie ma wystarczających funduszy. Z powodu swojego wieku i francuskiego prawa emerytalnego nie może już pracować w państwowym instytucie. Jego podania o granty z innych źródeł są odrzucane. Montagnier twierdzi, że wokół tematu homeopatii panuje w Europie atmosfera strachu.

W tym kontekście wspomina postać doktora Jacques’a Bienveniste, francuskiego lekarza i naukowca, który prowadził badania nad homeopatycznymi rozcieńczeniami. Montagnier uważa go za „współczesnego Galileusza”. „Bienveniste został odrzucony przez wszystkich, ponieważ wyprzedzał swoje czasy. Stracił wszystko, swoje laboratorium, wszystkie pieniądze. Myślę, że miał rację, ale problem był w tym, że jego wyniki nie były w 100% powtarzalne.” – mówi Montagnier. „Dowiedziałem się, że niektórym badaczom udało się powtórzyć doświadczenia Bienveniste, ale obawiają się je opublikować ze względu na intelektualny terror ludzi, którzy tych wyników nie rozumieją.”

Czy Montagnier martwi się, że jego koledzy uznają, że zajmuje się pseudonauką?

„Nie” – odpowiada stanowczo. „Ponieważ to nie jest pseudonauka. To nie jest szarlataneria. To jest realne zjawisko, które zasługuje na dalsze badania.”

Całość wywiadu jest dostępna na stronie magazynu „Science”.