Widok z prawie drugiej Ziemi

Drodzy Państwo Redaktorzy, trochę powagi! Jaki „widok” i z jakiej „drugiej Ziemi”? Przecież to tylko rysunki, wyobrażenia grafika, a nie żaden widok. Również o samej planecie raczej guzik wiadomo, poza tym, że prawdopodobnie planeta rzeczywiście jest, bo gwiazdka od czasu do czasu „mruga”.

Rozumiem, że z częstość tego mrugania jest jednocześnie okresem obiegu domniemanej planety wokół gwiazdy. Ale co dalej? Czy „gabarty” (rozmiar) planety szacuje się na podstawie stopnia przesłonięcia gwiazdy, stopnia pomniejszenia jej blasku czy jakoś inaczej? Jak szcuje się (oblicza?) masę? O ile dobrze pamiętam z fizyki to masa gwiazdy, masa planety, jej okres obiegu, prędkość i odległość pozostają w ścisłym matematycznym związku, ale trzeba by znać więcej parametrów niż tylko okres obiegu i rozmiary zewnętrzne planety. Które wartości można jeszcze ustalić obserwacyjnie lub wyliczyć?

Dopiero mając te wszystkie dane można zastanawiać się jakie mogą być „widoki” z tej planety. Czy jej „słońce” zajmuje pół nieba zależy czy planeta wiruje i jak szybko. A może robi tylko jeden obrót na cały okres obiegu i jest przez cały czas zwrócona jedną stroną do gwiazdy? Wtedy po drugiej stronie planety może być ciemno albo tylko „widnawo”. O tego też zależy temnperatutra na powierzchni planety, po ciemnej stronie może być wręcz mroźnie. Itd itp.

Co więc naprawdę WIADOMO o tej planecie, a co jest tylko domysłem, konfabulacją?