Stare galaktyki

O tym, jak inne są galaktyki z głębokiego pola Hubble’a możesz przeczytać choćby z Wikipedii, kopiuję, bo już mi się niechce o tej porze spacajlnie dla Ciebie przeszukiwać literatury, eniuchu:

„HDF pokazuje, że młody Wszechświat zawierał znacznie mniej galaktyk eliptycznych, niż obecnie. Najbardziej odległe obiekty Pola (najmłodsze) to głównie nieregularne, spiralne i układy zderzające się. Rozszerzający się wszechświat w przeszłości był ciaśniejszy, galaktyki znajdowały się bliżej siebie i częściej się zderzały. Uważa się, że ogromne eliptyczne galaktyki powstają właśnie podczas kolizji innych galaktyk.

Bogactwo galaktyk w różnym wieku, i tym samym stopniu rozwoju, pozwoliło astronomom potwierdzać stare teorie i konstruować nowe na temat zmian tempa powstawania gwiazd na przestrzeni miliardów lat istnienia Wszechświata. Badając HDF pod tym względem, astronomowie oszacowali, że szybkość formowania się była największa około 8 do 10 miliardów lat temu, a od tej pory proces spowolnił około dziesięciokrotnie[6].