Serbowie i Chorwaci

Z tym bym się nie zgodził. Powiedział bym że na odwrót – wczesnej historii całych wschodnich Niemiec łącznie z Berlinem należało by szukać wśród słowian.

Tym niemniej histaria zawsze jest mocno poprzeplatana i ciężko o proste czarno-białe tłumaczenie.

Co mnie zaś interesuje, to czas… odrobinę przed Mieszkiem.

Może ktoś kto posiada wiedzę znacznie głębszą niż ja w tym temacie, raczył by rzucić trochę światła na fakt, iż… Serbowie i Chorwaci to nasi protoplaści (przynajmniej tak obecnie wielu twierdzi).

Na fakt że zarówno część Serbów jak i Chorwatów wyemigrowała na południe – na Bałkany – co jasno stwierdzają kroniki biznatyjskie, dodając że większość z nich oraz ich władcy pozostali na północy…

Wygląda na to że jesteśmy mieszanką serbsko-chorwacką? Serbowie zasiedlali tereny południowo-zachodniej „Polski” oraz „Czech”, zaś Chorwaci południe, centrum i wschód aż po kresy. Pono stolicą Chorwacji aż do 999 roku był Kraków. Wychodzi na to że ludy te zostały zjednoczone przez wyprawę Bolesława, w której dotarł aż po Kijów?

Coś prawdy w tym musi być skoro mój znajomy Serb bez żadnego problemu czyta i rozumie napisy z pomników które można znaleźć w landzie Sorbia w Niemczech.

A i ja rozumię go znacznie lepiej niż Rosjanina czy Czecha…

Czy jakiś historyk nie-amator oświeci nas troszkę?