Bolesne,kolejne marsjańskie niepowodzenie Rosjan?

Jakieś fatum ciąży na radzieckim/rosyjskim programie marsjańskim. Właśnie wystartowała misja „Fobos – Grunt” której celem miało być przywiezienie na Ziemię próbki gruntu z Fobosa – ksieżyca Marsa. Otóż sonda utkwiła na niskiej orbicie wokółziemskiej, nie odpalił – z nieznanych powodów – silnik „ucieczkowy”, majacy ją wprawić na trajektorię w pobliżu Marsa. Przyczyna jest na razie nieznana.

Połowa sond marsjanskich w historii nie wypełniła swego zadania, lecz z sond radzieckich/rosyjskich niemal wszystkie. Przypomnę ostatnie niepowodzenia – z sondą Fobos 1 utracono kontakt w trakcie lotu na Marsa, a z sondą Fobos 2 juz na orbicie wokółmarsjanskiej, w pobliżuFobosa. Z kolei sonda Mars 96 wpadła do Pacyfiku po starcie.

Oby zlokalizowano przyczynę awarii, nie wszystko na razie stracone. Ale wiadomo, że start przygotowywany był w wielkim pośpiechu – oprogramowanie sondy nie było gotowe, miano je uzupełnic w trakcie lotu. Wygląda na to, że Rosjanie zbyt niefrasobliwie podeszli do kosztownego eksperymentu. Przy okazji – stracony może być też chiński pojazd Yinghuo 1, który mial się oddzielić w pobliżu Marsa.